Jaki miernik lakieru wybrać?

Jaki miernik lakieru wybrać?

Masz zamiar wybrać miernik lakieru, ale nie wiesz na jaki model się zdecydować? Podpowiadamy czym charakteryzują się poszczególne rodzaje mierników i czym kierować się kupując ten najodpowiedniejszy dla siebie.
 

Rodzaje mierników lakieru: magnetyczny i elektroniczny

 
  1. Miernik elektroniczny - dzięki niemu zmierzysz grubość lakieru na podłożu stalowym, aluminiowym i ocynkowanym. Jego pomiar jest bardzo dokładny. Mierniki elektroniczne, to mierniki dla amatorów, jak i dla profesjonalistów. Ich zaletą jest, to, że pomiar nie musi być wykonywany bardzo precyzyjnie, a wynik i tak będzie dokładny. Taki miernik daje nam wynik w mikrometrach. Jego wadą jest natomiast dość wysoka cena.
  2. Miernik magnetyczny - co prawda kosztuje mniej, niż jego elektryczny odpowiednik, ale jego pomiar nie jest już tak dokładny. Wynika to z faktu, że magnes traci kontakt z blachą, jeżeli warstwa szpachli jest gruba i niemożliwe jest uzyskanie wiarygodnego wyniku. Taki tester lakieru nigdy nie mierzy w mikrometrach i choć część sprzedawców podaje taki parametr, to jest on całkowicie niezgodny z prawdą.
 

Tester lakieru z sondą na przewodzie i sondą wbudowaną.

  Jeżeli chodzi o umieszczenie sondy, to znacznie wygodniejsze do stosowania są te, w których sonda umieszczona jest na przewodzie. Mierniki z sondą wbudowaną czasami nie pozwalają na dokładne zmierzenie grubości lakieru w każdym miejscu karoserii.

Najlepszym pod względem jakościowym wyjściem, byłoby więc zakupienie miernika elektrycznego z sondą na przewodzie, jednakże trzeba się liczyć z tym, że jego koszt będzie większy, niż w przypadku testera magnetycznego z wbudowaną sondą.